Proč přibírám?
Obezita je nyní v České republice charakterizována jako epidemie. Obezitou trpí u nás 29,4% mužů a 40,6% žen ve věku mezi 34-74 roky.
- To, zda budeme přibírat či hubnout závisí na jedné straně na příjmu potravy (přesněji příjmu kJ a složení živin) a na druhé straně na bazálním metabolismu (rychlosti spalování) a výdeji kJ tělesnou či psychickou činností.
- Bazální metabolismus ženy v rozmezí 20-50 let se pohybuje mezi
- 4000-7000 kJ, u mužů pak výše. S věkem se náš bazální metabolismus snižuje. Znamená to, že pokud budu jíst ve 30 či 40 letech stejně jako např. v 25 letech, budu zákonitě přibírat, pokud nezvýším výdej energie např. sportem.
- Bazální metabolismus si ale také můžu snížit sama např. opakovanými hladovkami či drastickými dietami, extrémním sportováním. Dojde k tomu, že tělo aktivuje šetřící gen a začne tak pomaleji spalovat.
Někdy se stává, že si tělo ukládá zvýšené množství tuků i když např. dle BMI jsem váhou v normě.
Proč tedy přibírám?
- Jím hodně kJ večer (tedy po 19 hod).
- Mám příliš dlouhé pauzy mezi jídly.
- Dlouhodobě málo piju.
- Mám špatně vyvážené složení živin. Pokud např. v jídelníčku dlouhodobě převládají sacharidy (těstoviny, pečivo, ovoce, sladkosti) a přitom je nedostatek bílkovin, tělo poté reaguje na nedostatek živin ukládáním tuků jako zásobárny energie do budoucna. Pro zdravé fungování našeho těla bychom měli přijímat 1g bílkovin na 1kg hmotnosti.
- Mám hormonální onemocnění, které mi způsobuje zvýšené ukládání tuků.
- Mám za sebou dlouhodobé drastické diety.
- Trpěla jsem v určitém období podvýživou.
- Tělo má zkušenost z extrémní námahy v minulosti. např. profesionální sportovci, cvičení vícekrát než 4x týdně v minulosti.